Xi Jinping kínai államfő pekingi idő szerint november 16-án délelőtt videókapcsolaton keresztül beszélgetett Joe Biden amerikai elnökkel. A két politikus eszmecserét folytatott a kínai–amerikai kapcsolatokról és a közös érdeklődésre számot tartó kérdésekről.
Xi Jinping rámutatott, hogy jelenleg mind a kínai, mind az amerikai fejlődés egyaránt kulcsfontosságú időszakban van. Az emberiség „világfalva” is több kihívással néz szembe. Kínának és az Egyesült Államoknak – mint a világ két legnagyobb gazdasági közösségének, egyben az ENSZ BT állandó tagjainak – meg kell erősíteniük a cserekapcsolatokat és együttműködéseket. Ez a két ország és a világ különböző országai népének közös kívánsága, egyben a két vezető közös felelőssége – nyilatkozta Xi Jinping.
A kínai államfő leszögezte, hogy az egészséges és stabil kínai–amerikai kapcsolatok Kína és az USA fejlődésének, a békés és stabil nemzetközi körülmények védelmezésének, az éghajlatváltozást és a járványokat magába foglaló különböző globális kihívások elleni küzdelemnek az előfeltétele.
Xi Jinping megjegyezte, hogy Kínának és az Egyesült Államoknak tiszteletben kell tartaniuk egymást, békésen kell élniük egymás mellett, és a kölcsönös előnyök alapján kell kiegészíteniük egymást. Xi Jinping kifejtette, hogy ő maga kész Joe Biden elnökkel együtt elősegíteni a kínai–amerikai kapcsolatok további fejlődését.
Xi rámutatott, hogy az elmúlt ötven esztendőben a kínai–amerikai kapcsolatok helyreállítása és fejlődése volt a nemzetközi viszonyok egyik fontos eseménye. Ám a következő 50 évben a kínai–amerikai kapcsolatok helyes kezelése lesz a nemzetközi viszonyok egyik fontos része. Xi Jinping abban reménykedik, hogy mivel Joe Biden elnök a politikában vezető szerepet képvisel, ezzel észszerű és normális pályára hozza vissza az USA kínai külpolitikáját.
A beszélgetés során a kínai államfő hangsúlyozta a kínai–amerikai kapcsolatok fejlődésének három elvét. Az első, hogy tiszteletben tartják egymást, azaz kölcsönösen tiszteletben tartják egymás társadalmi rendszerét és fejlődési útját. A második, hogy békésen élnek egymás mellett. A harmadik, hogy az együttműködések alapján megvalósítják a kölcsönös előnyöket.
Xi Jinping úgy vélekedett, hogy a kínai–amerikai kereskedelmi kapcsolatok lényege a kölcsönös előnyök megvalósítása, ebből a szempontból nem politikai eszközökkel kell megoldaniuk a kereskedelmi kérdéseket. Ezzel kapcsolatban a kínai államfő kifejtette: Kína már egyetértett a kínai–amerikai „gyors utak” működtetésében, hogy ezzel is hozzájáruljon a kétoldalú kereskedelmi cserekapcsolatokhoz és a gazdasági fellendüléshez. Az amerikai félnek meg kell szüntetnie a nyomásgyakorlást a kínai vállalatokra, mondta Xi Jinping.
Joe Biden kifejtette, hogy az amerikai–kínai kapcsolat a világ legfontosabb kétoldalú kapcsolata. Az amerikai félnek nem célja a kínai rendszer megváltoztatása. Az amerikai kormány ragaszkodik az „Egy Kína” elvhez, nem támogatja az úgynevezett „Tajvan függetlenségét”, és azt reméli, hogy a Tajvani-szoros két partja fenntartja a békét és stabilitást. Biden hozzátette, hogy az amerikai fél kész a kínai féllel konstruktív módon megoldani a politikai konfliktusokat, és kész megerősíteni az együttműködéseket a két ország számára fontos területeken, így például a járvány és az éghajlatváltozás elleni küzdelemben.
A két politikus még eszmecserét folytatott az afgán helyzetről, az iráni nukleáris kérdésről és a Koreai-félsziget kérdéseiről.
Mind a kínai, mind az amerikai elnök úgy vélte, hogy a beszélgetés őszinte, konstruktív és eredményes volt, amely hozzájárul a két fél közötti megértés elmélyítéséhez. A két fél továbbra is kész fenntartani a szoros cserekapcsolatokat, elősegítve ezzel a kínai–amerikai kapcsolatok egészséges és stabil fejlődését.
2021. november 16.
(China Media Group)
(x)